Představte si svatbu na pláži s magickou atmosférou indonéské kultury, která je zcela nezaměnitelná a výjimečná. Taková je svatba na Bali, ostrově tajemné krásy, který stvořili sami bohové.
Bali, s hlavním městem Denpasar, je malý půvabný ostrov, který je zeleným drahokamem řetízku indonéského sousotroví. Leží mezi Jávou na západě a Lombokem na východě a je nejzápadnějším ostrovem Malých Sund.
Ačkoli má Bali jen 153km délky a 112km šířky, jeho přírodní krásy a kulturní bohatství jsou nekonečné. Nesčetné půvaby ostrova se snoubí s kulturním dědictvím, které je doslova fascinující – na Bali, kde se vyznává balijský hinduismus, je totiž na 20.000 chrámů „pura“ a svatyní! Bali je tak známý také jako „Ostrov bohů“.
Balijské kulturní zvyky jsou také součástí svatebního obřadu, který má církevní charakter, jak to tradice ostrova vyžadují. Ať už se rozhodnete pro písečnou pláž, nebo exotickou zahradu, Váš svatební obřad budou doprovázet balijské svědkyně v tradičním oděvu, živá hudba „Rindik“ či dlouhé bílé svatební prapory…
Vaše svatba na Bali tak bude nejen krásnou svatbou na pláži, ale také nezaměnitelným obřadem v duchu balijských svatebních tradic.
Bali je skutečně „Ostrovem bohů“, kteří jako by soupeřili, kdo dá ostrovu zajímavější podobu. Bali má tak tvář divokého zeleného opičího království – tropického pralesa, s ledově chladnými vodopády, horskými jezery, voňavými vanilkovými a hřebíčkovými plantážemi a rýžovými poli, ale také měsíční krajiny sopečných hor, s doutnajícími sopečnými komíny.
Srdce ostrova Bali tvoří horský masiv, který se rozkládá od východu k západu. Nejvyšší horou je stále aktivní vulkán Mount Agung (3.142m), kterému se také říká „Matka hora“. Jižní část ostrova tvoří pozvolna klesající planina, kde je nejvíce terasových rýžových polí. Na severní straně se pak pěstuje káva světoznámé kvality.
Kromě úchvatného suchozemského království nabízí Bali i úžasný podmořský svět, a to hned dvou moří – na severu ostrov omývá Jávské moře, na jihu Indický oceán. Bali oblkopují korálové útesy obydlené duhovými korálovými rybkami.
Podle toho, zda převažuje vliv mocných vulkánů, nebo křehkých korálů, mají balijské pláže své zabarvení: zatímco na jihu jsou spíše bílé a zlatavé, na severu mají odstín až do sopečného šedočerna.
Bali je také místem jednoho významného předělu: mezi ním a ostrovem Lombok prochází tzv. Wallaceova linie, což je přírodní hranice mezi oblastmi rozšíření asijských a australských živočišných druhů. Během dávné doby ledové byla totiž hladina oceánu podstatně nižší a Bali tak bylo propojeno s Jávou, Sumatrou, ale i částí asijského kontinentu. Tak se na Bali dostali suchou tlapou asijští živočichové. Protože však Bali a ostrov Lombok dělí hluboký mořský příkop, ostatní ostrovy Malých Sund včetně Lomboku zůstaly nepřístupné.
Na Bali dnes žije mnoho vzácných druhů rostlin a živočichů, kteří obývají tropický prales, mangrovníkové porosty i savanu na severu horského masivu. Vládcem fauny ostrova kdysi býval balijský tygr, dnes vládnou pralesu opice, zejména makakové, kteří se rádi ukazují i podél cest a dokonce přímo v posvátných chrámech.
Lidé osídlili Bali před více než 4.000 lety, první obyvatelé údajně přišli až z Taiwanu. Ve středověku zde vznikla velká ostrovní říše Madžapahit, s centrem na Jávě. Původní hunduistické vyznání této říše postupně začal vytlačovat islám, před jehož vlivem zástupci kulturní elity říše Madžapahit prchli právě na Bali, a tím zásadně rozvinuli umělecké tradice ostrova.
První evropská loď, která se až v 16. století dotkla břehů ostrova, patřila Portugalcům. Byli to ale Holanďané, komu se nakonec podařilo celé indonéské souostroví ovládnout na více než dvě století.
I přes různé vlivy v průběhu staletí (indický, čínský, evrposký aj.) si však balijská kultura zachovala svoje dávné kultruní tradice a ostrov je tak největším magnetem celé Indonésie, známý uměním hudby, tance (např. legong), malířstvím, sochařstvím či kovotepectvím. Není žádným tajemstvím, že na Bali jezdí čerpat inspiraci největší současní umělci a architekti z celého světa.
Celý ostrov prostupuje posvátná a exotická atmosféra hinduistické tradice, která se tajemně snoubí s krásami přírody. Tak můžete spatřit např. jeden z nejdůležitějších očistných chrámů ostrova, Tirta Empul, k němuž se věřící přijíždějí očistit a vykoupat ve starověkých pramenech s posvátnou vodou s léčivými účinky.
Impozantně působí mořská svatyně na strmém skalisku Uluwatu, chrám Taman Ayun v překrásných zahradách, nebo svatyně Ulun Danu, která se zrcadlí ve stříbrné hladině jezera…
Prožijte svou svatbu a svatební cestu na Bali, uprostřed divukrásné přírody, kterou jemně halí tajemný háv mystična.
Řekněte si své „Ano“ na Ostrově bohů …