Právně platná svatba ve znamení karibské pohody, na pláži s nedotčeným jemným pískem a pod karibským sluncem – to je svatba na BVI.
Britské Panenské ostrovy, jinak také BVI (British Virgin Islands), představují skupinku 60 ostrovů a ostrůvků, ležících na východ od Portorika, které se na severu dotýkají Atlantského oceánu a na jihu se koupou v Karibském moři.
Ostrovy se vlastně jmenují jen Panenské, přívlastek „britské“ se dodává kvůli odlišení souostroví od sousedních Amerických Panenských ostrovů a také připomíná, že na ostrovech stále ještě panuje britská královna.
Většina ostrovů vznikla doslova přes noc důsledkem sopečné činnosti a má kopcovitý, zvrásněný povrch, pokrytý zeleným kobercem tropické vegetace. Naopak místní korálové útesy rostly celá staletí a představují nádherný, bohatý podmořský svět.
BVI jsou velmi luxusní destinací Karibiku, k níž kromě zářivě bělostných pláží a panenské přírody neodmyslitelně patří luxusní jachty.
Krása ostrovů a přepych se harmonicky doplňují a není proto překvapením, že i sám Rockefeller zde založil přírodní rezervaci.
Každý z velkých ostrovů BVI má svůj osobní půvab, charakter i své příběhy.
Řekněte si své „Ano“ na karibském ostrově, v tropické zahradě s kokosovými palmami, na útesu s výhledem na oceán a západ slunce, nebo jedné z pohádkových pláží. Kromě velkých ostrovů, jako je Tortola, nabízíme i vzdálenější rajské ostrůvky, např. Peter Island, se slavnou karibskou pláží Deadman´s Bay.
Ostrov, který jistě navštívíte, je překrásná Tortola se strmými horami a s hlavním městem BVI Road Town. Město střeží pevnost Fort George, malebná zřícenina z dávných koloniálních dob.
Virgin Gorda, tedy „Tlustá panna“, je ostrov, který Kolumbus takto pojmenoval proto, že mu připomínal zpola ležící postavu. Na Virgin Gorda se nachází slavný přírodní komplex The Baths, který představují obrovské žulové kameny vytvářející kamenné bazény se slanou vodou a tajuplné jeskyně.
Jost van Dyke, to je malebný kopcovitý ostrov, o němž se vyprávějí mnohé svérázné příběhy. Už jen samo jeho jméno je spojeno s legendou – holandským osadníkem Jostem van Dykem, z něhož se stal obávaný pirát. Přírodní perličkou ostrova je „jacuzzi“ – přírodní bazén s bublající vodou.
Výjimečným ostrovem BVI je Anegada neboli „Utopená zem“, plochý písečný ostrůvek ležící stranou. Anegadu obklopuje úchvatný korálový útes, na němž po staletí troskotaly lodě. Podmořské vraky a korály jsou nyní rájem pro potápěče.
BVI se může chlubit jedněmi z nejkrásnějších pláží celého Karibiku, jejichž názvy často připomínají pestrou minulost ostrovů, a to i tajemnou pirátskou.
Řetízek ostrovů BVI osídlili jako první američtí indiáni kmene Arawaků. Od nich pochází hamak, houpací síť pro karibské lenošení, nebo rožnění masa „barbecue“. Arawaky později vytlačil dravý kmen z Malých Antil – Caribové, po nichž se jmenuje celé Karibské moře.
V roce 1493 na Panenské ostrovy doplul během své druhé výpravy Kryštof Kolumbus, kterého zcela uchvátila krása ostrovů. S vlnou nových osadníků a obchodníků z Evropy dorazili na BVI i piráti a tak začala slavná éra „pirátů z Karibiku“.
Četné chráněné zátoky a zálivy vyhovovaly pirátům, kteří od 16. století přepadali španělské obchodní lodě vezoucí do Evropy poklady z Nového světa. Řada ostrovů, zátok i pláží má dodnes pirátská a tajuplná jména, jako je např. Dead Chest.
Dnešní obyvatelé BVI jsou potomky evropských osadníků a afrických otroků, které na ostrovy přivezli angličtí kolonizátoři. Ostrovy byly vždy důležitou obchodní křižovatkou, a místní kultura je tak pestrou exotickou směsí evropské, americké, indiánské a africké tradice (např. hudba fungi a vášnivé tance merengue či salsa, původem z Portorika a Dominikánské republiky).
I jídla se podávají v pestrých úpravách, s inspirací z celého světa, včetně Západní Indie. Rozhodně si nenechte ujít místní speciality – čerstvé langusty, škeble, pikatně kořenné kuřecí maso, různá kari a pečenou drůbež. V duchu tradic se večer na Tortole zakončuje v pravé anglické krčmě, kde podávají Pusser´s Rum, již po tři sta let oblíbený nápoj anglického námořnictva.